Zawody potrzebne do zaprojektowania strony internetowej

Aby określić, kim jest webmaster i jakie są jego obszary specjalizacji, musimy najpierw szybko wymienić główne zawody potrzebne do stworzenia strony internetowej:

  • Grafik to specjalista, który zaprojektuje makiety (propozycje graficzne) Twojej przyszłej strony internetowej.
  • Integrator, jak sama nazwa wskazuje, zintegruje wybrany model z Twoją witryną w celu jej personalizacji i stworzenia jej struktury.
  • Developer jest „matematykiem” grupy, opracowuje kod niezbędny do funkcjonowania strony, a także narzędzia szyte na miarę, zgodnie z wymaganiami projektu.
  • Copywriter pisze teksty na Twoją stronę internetową i doradza Ci w kwestii jej strony marketingowej.

Każdego z tych specjalistów można zwykle znaleźć w każdej agencji marketingowej. Oczywiście jest to niewyczerpująca lista zawodów potrzebnych do stworzenia Twojej strony internetowej. W zależności od potrzeb i poziomu wymaganej wiedzy można dodać innych specjalistów: fotografa, programistę flash (animacja), referenta, zespół wideo (kamerzysta, aktorzy, scenarzysta, itp.), itd.

Wielofunkcyjny webmaster

Jak zauważyliście, żadna z tych osób nie jest określona jako „webmaster”, gdyż pojęcie webm tym ma się określać profesjonalista, który potrafi tworzyć strony internetowe w całości. Rzadko jest to kwestia jednej osoby (poza rzadkimi przypadkami i projektami), ale raczej profesjonalisty potrafiącego zebrać zespół niezbędny do rozwoju strony i skłonić go do współpracy. Ten profesjonalista jest więc określany raczej jako „project manager” niż webmaster.

Podsumowując, webmaster to profesjonalista, który łączy w sobie dwie lub trzy nieuniknione umiejętności, jeśli chodzi o projektowanie stron internetowych. Bardzo często webmaster rozwija swoje nowe umiejętności równolegle do swojej pierwotnej dziedziny. Znajdujemy zatem webmasterów o podwójnych umiejętnościach developera i integratora, grafika i integratora, pisarza i SEO itp.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Góra strony