Jak zmienić adres URL witryny WordPress?

Istnieje kilka powodów, dla których może zaistnieć potrzeba zmiany adresu strony internetowej. A można to zrobić na kilka sposobów.

W tym artykule odpowiemy na te 2 pytania: dlaczego i jak!

Dlaczego musimy zmienić adres URL?

Istnieje kilka powodów, dla których możesz potrzebować zmienić adres URL witryny WordPress.

W przypadku zmiany nazwy firmy lub marki, nazwa domeny może wymagać zmiany, aby dostosować się do tej zmiany.

Ograniczenia techniczne mogą spowodować zmianę adresu URL strony internetowej firmy, ale jest to przypadek siły wyższej.

Każda zmiana adresu URL ma silne oddziaływanie w zakresie naturalnego odnoszenia się.

Uwaga: W witrynie WordPress istnieją 2 konfigurowalne adresy: adres WordPress (adres URL witryny) i adres witryny (adres URL strony głównej).

Warunki wstępne przed zmianą adresu URL witryny WordPress

Ostrzeżenie: Ta operacja ma charakter techniczny. Wymaga dobrej znajomości technologii WordPress i wiedzy na temat administracji systemem, zwłaszcza jeśli podczas zmiany pojawią się błędy lub efekty uboczne. Dlatego radzimy, aby w przypadku tego typu usług skontaktować się z profesjonalistą.

Istnieją pewne warunki wstępne, aby zmienić adres URL swojej witryny WordPress.

Zrób pełną kopię zapasową swojej strony internetowej: nigdy nie można być zbyt ostrożnym, a zmiana adresu URL witryny może być zdradliwa. Wiąże się to z wprowadzeniem poważnych zmian w strukturze strony lub bazie danych.

Mały błąd może spowodować awarię strony lub wywołać błędy. Najlepiej więc mieć przygotowaną pełną kopię zapasową, aby w razie problemu móc ja przywrócić.

Upewnij się, że masz dostęp do bazy danych i kodu źródłowego (przez FTP) na wypadek, gdyby zmiana z poziomu interfejsu administracyjnego WordPressa będzie wymagała dodatkowej interwencji.

Zmiana adresu URL oznacza potencjalną zmianę domeny: konieczne jest zatem wykupienie nazwy domeny docelowej. Trzeba też pomyśleć o „wskazaniu” nowej domeny na stronę internetową. Aby to zrobić, należy skontaktować się z firmą, w której zarejestrowano nazwę domeny. Uważaj, ten krok jest niezbędny, ponieważ WordPress może być kapryśny i szybko możemy zrobić coś co tylko może zaszkodzić naszej stronie.

Główna metoda: Zmiana adresu URL z poziomu interfejsu administracyjnego

Aby zmienić adres URL z interfejsu administracyjnego WordPress, wykonaj następujące kroki. Kliknij na „Ustawienia” i wybierz sekcję „Ogólne”.

  • 1. Zaloguj się do serwisu. Kliknij na „Ustawienia” i wybierz sekcję „Ogólne”.
  • 2. Jak wspomniałem wcześniej, są 2 opcje: adres WordPressa i adres strony. Dokonaj zmian w obu i zapisz zmiany.
  • 3. Jest to najprostszy sposób na dokonanie zmiany adresu URL. Jeśli otrzymasz błąd, prawdopodobnie jest to problem z buforowaniem. Warto pomyśleć o wyczyszczeniu go, za pomocą dedykowanego pluginu.

Druga metoda: Zmiana adresu URL za pomocą bazy danych

Innym sposobem na zmianę adresu URL w witrynie WordPress jest połączenie się z narzędziem phpMyAdmin.

Uważaj jednak, ponieważ ta metoda jest ryzykowna i zmiana w bazie danych może spowodować błędy, a nawet awarię strony, jeśli nie zostanie wykonana poprawnie. Ważne jest, aby nie zapomnieć o wykonaniu kopii zapasowej witryny przed jakąkolwiek modyfikacją. Dzięki temu, w razie problemów, możliwe będzie przywrócenie strony.

Aby uzyskać dostęp do bazy danych, musisz połączyć się ze swoim hostingiem (np. strefą klienta na hitme, ovh, home itd.) i uzyskać dostęp do interfejsu związanego z bazą danych o nazwie phpMyAdmin.

W przypadku trudności z jego znalezieniem, możesz skontaktować się z pomocą techniczną swojej firmy hostingowej.

W phpMyAdmin z menu po lewej stronie wybierz bazę danych witryny. W razie wątpliwości co do nazwy bazy danych, należy również zwrócić się do pomocy technicznej firmy hostingowej.

Następnie przewiń w dół i wybierz tabelę wp_options. Uwaga: w przypadku WordPressa przedrostek „wp_” może być zmieniony/ustawiony, jednak istnieje tylko jedna tabela kończąca się na „options”.

Klikając na tabelę opcji, pojawia się nowa strona. Istnieją 2 opcje: adres URL witryny (siteurl) i strona główna. Na starszych WordPressach może być konieczne przejście na stronę 2, aby znaleźć tę ostatnią.

Aby edytować oba te elementy, kliknij na Edytuj. Zmień dwa adresy URL i sprawdź czy wszystko jest dobrze.

Czy pozostaje coś do zrobienia, gdy adres URL strony zostanie pomyślnie zmieniony?

Po pomyślnej zmianie adresu URL, istnieją 2 istotne kroki, aby zakończyć proces:

1. Przekierowywanie adresów URL

Mimo zmiany należy pamiętać, że stare adresy URL nadal istnieją i należy te strony przekierować na nowe, aby nie stracić ruchu.

Ta akcja zależy w dużym stopniu od konfiguracji hostingu; w razie potrzeby możesz odwołać się do wsparcia u swojego usługodawcy hostingu.

2. Poinformuj wyszukiwarki, w tym Google

Za pośrednictwem Google Search Console zaleca się poinformowanie Google o tym, że adresy URL zostały zmodyfikowane. Dzięki temu strony pozostaną wyszukiwalne.

Zmiana adresu URL witryny WordPress może być skomplikowaną operacją dla początkujących użytkowników. Wskazane jest zatem skontaktowanie się z agencją marketingową. Nie wahaj się skontaktować z nami, jeśli chcesz zlecić tę operację fachowcom.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Góra strony