Jak stworzyć ekologiczną stronę internetową?

W ostatnich latach, a zwłaszcza w kontekście kryzysu zdrowotnego, firmy masowo poddały się digitalizacji, aby móc oferować swoje produkty i usługi w Internecie.

Jednocześnie starają się wzmocnić swoją politykę CSR i zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Jest to silny i rosnący trend, który prowadzi do poszukiwania możliwych działań na rzecz klimatu. Wśród tych obszarów do poprawy pojawia się temat wpływu stron internetowych na emisję dwutlenku węgla.

Jak zatem stworzyć ekologiczną stronę internetową?

Dlaczego warto stworzyć ekologiczną stronę internetową?

Obecnie istnieje prawie 2 miliardy stron internetowych i liczba ta cały czas rośnie. Kwestia ekologiczna jest więc podstawowa i nieunikniona.

Według artykułu ADEME ze stycznia 2022 roku „technologia cyfrowa jest odpowiedzialna za 3,5% globalnej emisji gazów cieplarnianych, a gwałtowny wzrost wykorzystania sugeruje, że ta emisja węglowa podwoi się do 2025 roku”.

Na przykład w ciągu jednego roku wpływ ekologiczny korzystania z Internetu na świecie jest równoważny wpływowi wszystkich lotów samolotów cywilnych na całym świecie. Inny przykład: w przypadku strony blogowej ilość emitowanego CO2 może wynosić od 0,1 grama w przypadku najbardziej zoptymalizowanych witryn do 10 gramów w przypadku źle zaprojektowanych witryn. Współczynnik 1 na 100 co daje nadzieję na znaczne poprawienie wpływu na emisję dwutlenku węgla stron internetowych na świecie poprzez optymalizację strony www!

Jakie są więc kwestie związane z tworzeniem strony internetowej?

Przede wszystkim, jak już powiedzieliśmy, chodzi o zmniejszenie śladu pozostawionego przez Państwa firmę. W przypadku technologii cyfrowej wpływ na emisję dwutlenku węgla jest w dużej mierze mierzony poprzez zużycie energii elektrycznej, która zasila serwery komputerowe, centra danych, sieci komunikacyjne i urządzenia nawigacyjne.

Optymalizacja mediów na Twojej stronie, zmniejsza zasoby potrzebne do jej wyświetlenia, a zatem bezpośrednio zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Działanie to może wydawać się mało znaczące w skali pojedynczej witryny, ale w połączeniu z innymi dźwigniami optymalizacji pomnożone przez całkowitą liczbę witryn może mieć znaczący pozytywny wpływ na środowisko.

Jakie są najlepsze sposoby na stworzenie bardziej przyjaznej środowisku strony internetowej?

Szukasz wskazówek, jak stworzyć ekologiczną stronę internetową?

Oto lista czynników, które możesz podjąć, aby zmniejszyć wpływ Twojej strony na środowisko.

Wybór przyjaznego środowisku hostingu

Wybraliśmy dla Ciebie kilka firm hostingowych o ekologicznym podejściu. Proszę pamiętać, że ta lista nie jest wyczerpująca.

Korzystanie z lokalnych hostów, czyli takich, które są geograficznie blisko (ten sam kraj lub w najlepszym wypadku ten sam kontynent), zmniejsza ślad węglowy, ponieważ jest mniej pośredników i odległości między twoim hostem a odwiedzającymi. Bardziej konkretnie, zmniejszają Państwo zużycie energii elektrycznej związanej z transportem danych cyfrowych odpowiadających Państwa stronie internetowej.

OVHCloud i jego ambitna ekologiczna mapa drogowa

Choć nie jest to firma najbardziej zaangażowana w ekologię, to jednak ma ciekawe podejście do tematu. Jej polityka środowiskowa jest dość rozwinięta jak na firmę tej wielkości, wyznaczając ambitne cele na najbliższe lata. Obejmują one wykorzystanie 100% energii odnawialnej do 2025 roku, lepszą kontrolę cyklu życia urządzeń, mierzenie skuteczności wyników za pomocą międzynarodowych wskaźników, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z transportu oraz osiągnięcie celu zerowej ilości odpadów na składowiskach i w centrach produkcyjnych do 2025 roku. OVH chce pójść jeszcze dalej i osiągnąć neutralność węglową.

Infomaniak i jego wymagająca szwajcarska karta kryteriów środowiskowych

Ta szwajcarska firma hostingowa wykorzystuje energię elektryczną wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Uzyskała również różne certyfikaty ekologiczne. Jej różne centra danych wykorzystują do chłodzenia naturalne powietrze zewnętrzne. Są one globalnie dostosowane do najbardziej wymagających szwajcarskich standardów z pomocą oficjalnej karty opartej na 20 zobowiązaniach ekologicznych.

PlanetHoster i wykorzystanie zapór wodnych

PlanetHoster jest pierwotnie kanadyjską firmą hostingową z siedzibą we Francji. Jego kanadyjskie centra danych są w 100% zasilane przez zapory wodne i są chłodzone naturalnym powietrzem zewnętrznym, wykorzystując kanadyjski klimat. PlanetHoster dąży do wykorzystania w 100% odnawialnej energii elektrycznej dla swoich centrów danych we Francji. Jej zobowiązania obejmują również inne obszary: zmniejszenie wpływu ich biur na środowisko oraz szerokie wykorzystanie systemu carpooling.

Ikoula, energia odnawialna i recykling sprzętu komputerowego

Ta francuska firma hostingowa posiada własne centrum badań i rozwoju. Podobnie jak inne firmy hostingowe, ich zobowiązania ekologiczne obejmują zasilanie centrów danych energią elektryczną pochodzącą w 100% z odnawialnych źródeł energii, a także wybór sprzętu o niskim zużyciu energii elektrycznej i recykling odpadów komputerowych.

Zmniejsz ilość ciężkich zasobów na swojej stronie

Treści audiowizualne na stronie internetowej są cięższe niż tekst. Dlatego ważne jest, aby zagłębić się w temat i poświęcić czas na ich optymalizację. Dlatego radzimy ograniczyć liczbę zdjęć/filmów umieszczanych na stronach, ale także zoptymalizować media przed lub podczas ich integracji na stronie. Poniższy akapit opisuje bardziej szczegółowo pojęcie optymalizacji.

Skompresuj swoje zdjęcia i umieść je w formacie internetowym

Istnieje wiele łatwych w użyciu narzędzi do kompresji obrazu lub wideo. Dzięki jednej prostej czynności możesz zmniejszyć zużycie prądu.

Innym sposobem na osiągnięcie tego samego rezultatu jest integracja obrazów w formacie internetowym. Jest to format WebP, który jest dobrym kompromisem pomiędzy formatami PNG i JPG, a jego zaletą jest to, że jest o około 30% lżejszy.

Jeśli pomnożysz tę oszczędność energii przez liczbę odwiedzin Twoich stron, szybko zrozumiesz przydatność tej akcji. Co więcej, kolejna istotna zaleta: dzięki lżejszym zasobom Twoja strona ładuje się szybciej, wrażenie użytkownika jest przyjemniejsze, a to z kolei wysyła pozytywny sygnał do Google co objawia się wyższą pozycją w wyszukiwarce.

Aktywacja pamięci podręcznej

Oto kolejny sposób na uzdrowienie planety. Dla przypomnienia, zasadą działania pamięci podręcznej strony internetowej jest tymczasowe przechowywanie danych w celu szybszego załadowania z poziomu przeglądarki stron internetowych, do których użytkownik chciałby powrócić. Profesjonalne strony są wstępnie zbudowane tak że nie wymagają wielu zasobów. Dzięki temu oszczędzasz zasoby elektryczne na swoim hostingu.

Po stronie przeglądarki znajduje się również cache, który pozwoli Ci uniknąć ponownego pobierania wspólnych plików witryny przy każdej zmianie stron. Oszczędza to przepustowość i zmniejsza ilość danych, które są przesyłane między stroną internetową a Twoimi odwiedzającymi.

Wszystko to można skonfigurować na swojej stronie internetowej. Jeśli masz stronę internetową WordPress, istnieją wtyczki do buforowania. Jednym z najbardziej znanych jest WP Rocket. W każdym razie, nie wahaj się poprosić swojego dostawcę usług internetowych o pomoc w tej konfiguracji.

Jaki jest wpływ ekologiczny Twojej strony internetowej?

Jak można ją zmierzyć?

Wciąż niewiele jest narzędzi, które pozwalają poznać ekologiczny wpływ Twojej strony internetowej. Jednym z najbardziej znanych rozwiązań jest Ecoindex. To darmowe narzędzie pozwala na lepszą wizualizację Twojej efektywności środowiskowej z wynikiem na 100, Twojej efektywności środowiskowej, Twojego śladu technicznego i środowiskowego.

Jeśli chcesz mieć podobne narzędzie zawsze pod ręką, możesz zwrócić się do rozszerzenia przeglądarki Chrome lub Firefox o nazwie GreenIT-Analysis, które w podobny sposób oblicza Twój wynik.

Masz teraz szerszy pogląd na dźwignie, na których można działać, aby poprawić swój ślad ekologiczny. Dźwignie, które nasza agencja marketingowa opanowuje i bierze pod uwagę przy tworzeniu stron internetowych. Nie wahaj się więc skorzystać z naszej wiedzy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Góra strony