Przywrócenie kopii zapasowej WordPress może pomóc w odzyskaniu strony, gdy coś pójdzie nie tak. Ale proces może sprawić nieco trudności.

My Załatwimy, specjalistyczna agencja marketingowa, oferuje wskazówki, pokazujące łatwy sposób na przywrócenie witryny opartej o WordPress. Przyjrzymy się również trudnościom, jakie możesz napotkać jako zaawansowany użytkownik.

Tworzenie kopii zapasowych i przywracanie WordPressa

Zanim pokażemy Ci, jak przywrócić kopię zapasową WordPressa, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa kopia zapasowa i co zawiera. Kopia zapasowa zawiera wszystkie informacje dotyczące Twojej strony internetowej, skategoryzowane w różnych folderach i bazach danych.

Istnieje możliwość wykonania kopii zapasowej za pomocą wtyczek takich jak „Duplicator” czy „UpdraftPlus”. Możesz również zdecydować się na kopię zapasową za pośrednictwem swojego hosta internetowego lub wykonać ją samodzielnie, ręcznie kopiując dane.

Być może zastanawiasz się jak zrobić backup, ale najpierw zadaj sobie pytanie „kiedy” go zrobić. Na przykład, jeśli wykonałeś kopię zapasową tydzień temu i chcesz przywrócić swoją witrynę teraz, odzyskasz ją w stanie sprzed tygodnia. Wszystkie zmiany dokonane w międzyczasie zostaną utracone.

Dlatego zalecamy regularne i automatyczne aktualizacje.

Jak przywrócić witrynę WordPress za pośrednictwem hosta?

Wielu usługodawców internetowych zapewnia kopię zapasową witryny w ramach pakietu usług. Można też znaleźć tę usługę jako opcję. Te kopie zapasowe są wykonywane regularnie. Następnie możliwe jest odzyskanie witryny zgodnie z punktami przywracania wykonanymi za pomocą tego systemu.

Jeśli skorzystałeś z tej opcji, wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim dostawcą serwera, aby w odpowiednim czasie odzyskać kopię zapasową swojej witryny. Twój host przydzieli technika do przywrócenia witryny. Proces ten może trwać kilka godzin. Możesz również mieć możliwość, w zależności od hosta, pobrania kopii zapasowej i ręcznego przywrócenia witryny.

Jednak niektóre hosty oferują opcje samodzielnego przywrócenia kopii zapasowej poprzez dostęp do pulpitu nawigacyjnego konta hosta. Proces ten może się różnić w zależności od hosta i będziesz musiał dowiedzieć się, jak to zrobić poprzez najczęściej zadawane pytania.

Ogólny proces obejmuje następujące działania:

  • Wejdź na konto swojego hosta
  • Kliknij na swoją stronę
  • Wybierz z menu opcję „backup”
  • Wybierz opcję przywracania
  • Na koniec wybierz kopię kopii zapasowej, którą chcesz przywrócić

Czas trwania procesu będzie zależał od wielkości Twojej strony internetowej. Po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej zostaniesz powiadomiony, że możesz przystąpić do przywracania swojej witryny WordPress.

Użyj wtyczki do tworzenia kopii zapasowych, aby przywrócić swoją witrynę WordPress.

Na rynku dostępnych jest wiele wtyczek do tworzenia kopii zapasowych, ale nie wszystkie zapewniają ten sam poziom usług, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę elementów, które przywracają stronę. Miej świadomość, że tylko niektóre wtyczki zapewniają zadowalającą obsługę.

Darmowe wtyczki mogą doskonale wykonać zadanie, umożliwiając przywrócenie witryny, ale możesz nie być w stanie zrobić tego, co chcesz z kopią zapasową, a niektóre opcje mogą być brakujące. W przypadku wtyczek premium (płatnych) do tworzenia kopii zapasowych będziesz miał dostęp do opcji, których możesz nie potrzebować.

Jedną z polecanych wtyczek do przywracania witryny jest „Duplicator”, która pozwala przywrócić całą witrynę w zaledwie kilku kliknięciach.

Jak ręcznie przywrócić stronę internetową WordPress?

Próba samodzielnego przywrócenia witryny wiąże się z pewnymi trudnościami i wymaga pewnej wiedzy technicznej. Jeśli nie jesteś pewien, jak działa zaplecze WordPressa, możesz popełnić błąd. Jeśli jesteś nowy w WordPress, zalecamy, abyś szukał pomocy u ekspertów, ale jeśli uważasz, że możesz to zrobić sam, zobacz, jak przywrócić swoją witrynę.

Aby to zrobić, musisz najpierw mieć oddzielne kopie zapasowe plików WordPressa i bazy danych.

Miej świadomość, że jeśli Twoja strona została zhakowana, warto przeinstalować WordPressa, aby mieć pewność, że rdzeń CMS nie zawiera zainfekowanych plików.

Aby przywrócić stronę, należy wykonać 5 kroków:

  • Dla baz danych WordPress – przy użyciu phpMyAdmin / Cpanel
  • Dla plików WordPressa – za pomocą FTP

1. Przywrócenie bazy danych WordPress z kopii zapasowych za pomocą phpMyAdmin lub Cpanel

Krok 1: Zaloguj się na swoje konto hostingowe i uzyskaj dostęp do phpMyAdmin.

Krok 2: Kliknij na „Bazy danych”, gdzie zobaczysz rozwijaną listę wszystkich tabel.

Uwaga: W przypadku zhakowanych witryn WordPress najlepiej jest najpierw usunąć zainfekowane bazy danych przed przywróceniem kopii zapasowej. Sugerujemy również, aby przed usunięciem czegokolwiek wykonać kopię zapasową tej bazy danych.

Aby usunąć bazę danych, wybierz ją w lewej sekcji. Po kliknięciu na konkretną bazę danych zostaną wyświetlone wszystkie tabele. Kliknij opcję „Wybierz wszystko”, spowoduje to wybranie wszystkich tabel. Następnie kliknij na „usuń”, aby usunąć cały zestaw.

Jak wspomniano powyżej, rób to tylko wtedy, gdy twoja strona została zhakowana i musisz wyczyścić swoją bazę danych. W przeciwnym razie pomiń ten krok.

Krok 3: Wybierz bazę danych, której informacje chcesz przywrócić. Kliknij na zakładkę „Import” (u góry).

Krok 4: Po kliknięciu na przycisk „Przeglądaj” otworzy się nowe okno

Krok 5: Po kliknięciu przycisku „Wybierz plik” otworzy się nowe okno. Zaimportuj wymaganą bazę danych MySQL z plików.

Jest to lokalizacja, w której przechowywana jest kopia zapasowa Twojej bazy danych WordPress.

Krok 6: Następnie kliknij „format”, wybierz „format SQL” i kliknij „przejdź” na dole. Mimo że proces obejmuje tylko kilka kroków, czas odbudowy jest bardzo długi. Po wykonaniu tej czynności odwiedź swoją stronę internetową, aby sprawdzić, czy została przywrócona.

Przywracanie plików WordPress z kopii zapasowych FTP

FTP pozwala na przesyłanie plików pomiędzy komputerem lokalnym a serwerem w Internecie. Aby przywrócić zarchiwizowane kopie zapasowe za pomocą protokołu FTP, należy zainstalować klienta FTP, FileZilla, i mieć przygotowane dane uwierzytelniające FTP.

Krok 1: Otwórz program FileZilla. Wprowadź swoje dane uwierzytelniające FTP i kliknij „szybkie logowanie”, aby połączyć się z serwerem. Upewnij się, że masz najnowszą wersję programu FileZilla.

Krok 2: Po połączeniu z serwerem zobaczysz pliki lokalne po lewej stronie ekranu i Twoją stronę po prawej.

Najpierw zidentyfikuj pliki WordPressa. W ostatniej instalacji WordPressa pliki WordPressa znajdowałyby się pod korzeniem katalogu „www” lub folderu o nazwie Twojej witryny. Wejdź do folderu.

Jeśli widzisz foldery takie jak „wp-content”, „wp-includes” lub „wp-admin”, jesteś we właściwym miejscu.

Następnie, po lewej stronie, upewnij się, że wszystkie pliki kopii zapasowej znajdują się w pliku z kopią zapasową w systemie lokalnym. Jeśli kopia zapasowa jest przechowywana w skompresowanym pliku, pamiętaj, aby rozpakować ją przed ręcznym przywróceniem WordPressa.

Krok 3: Teraz przeciągnij i upuść wszystkie pliki z folderu lokalnego (lewa sekcja) do folderu WordPress na stronie błędu (prawa sekcja). Możesz wybrać nadpisanie plików.

Proces wydaje się dość prosty, ale ważne jest, aby nie zapomnieć o żadnych kluczowych plikach lub folderach podczas przesyłania.

Jeśli nie jesteś pewien tego procesu, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Uwaga: pełne przywrócenie witryny WordPress może czasami zająć do kilku godzin przy użyciu metody ręcznej.

Co zrobić po całkowitym przywróceniu witryny WordPress.

Po bezpiecznym przywróceniu witryny zalecamy zwrócić uwagę na następujące zadania:

Zaloguj się do administratora WordPressa i upewnij się, że wszystko działa poprawnie. Jeśli zostałeś zhakowany, sprawdź uprawnienia użytkowników i upewnij się, że wiesz, kim są wszyscy użytkownicy

Aktywuj motywy i wtyczki, których używasz. Usuń nieaktywne i przestarzałe wtyczki.

Sprawdź front-end strony. Upewnij się, że adresy URL działają prawidłowo.

Wykonaj nową kopię zapasową swojej przywróconej witryny WordPress. Dla uproszczenia zalecamy zainstalowanie wtyczki.

Odśwież pamięć podręczną, aby ponownie załadować nowe dane.

Również backup i bezpieczeństwo idą w parze. Dlatego zalecamy zainstalowanie wtyczki bezpieczeństwa, aby zabezpieczyć się przed włamaniem.

Jeśli pomimo naszego artykułu nie jesteś w stanie ręcznie przywrócić swojej witryny WordPress, nie wahaj się skontaktować z ekspertami z naszej agencji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Góra strony