Jak poprawić zaangażowanie na swojej stronie?

Jednym z najważniejszych – ale często pomijanych – kroków w budowaniu solidnej obecności cyfrowej jest poprawa zaangażowania na stronie internetowej.

Oto kilka pomysłów, jak sprawić, by więcej osób angażowało się w Twoją stronę.

Co to jest zaangażowanie na stronie?

Zaangażowanie na stronie to wszelkiego rodzaju działania, które użytkownik decyduje się wykonać po wylądowaniu na Twojej stronie internetowej.

Jeśli użytkownik kliknie w jakikolwiek link na Twojej stronie, zapisze się na listę mailową, doda komentarz lub nawet przewinie stronę w dół, aby przeczytać dalej – wszystkie te działania można określić jako zaangażowanie na stronie.

Dlaczego warto?

Jeszcze dekadę temu konwersja odwiedzającego stronę była znacznie łatwiejsza. Wystarczyło zbudować dobrze skonfigurowany, pozbawiony bałaganu lejek sprzedażowy.

W dzisiejszych czasach wszystko się zmieniło z kilku powodów:

  • Konsument jest w zasadzie przytłoczony treściami online: rzadko ma czas na zrobienie przerwy i zatrzymaniu się na nim. Nic dziwnego, że czas koncentracji uwagi jest coraz krótszy.
  • Konkurencja online rośnie szybko, a konsumenci są bombardowani reklamami i ofertą w całej sieci.
  • Dodatkowo, nie wszystkie Twoje strony internetowe są tworzone po to, aby faktycznie sprzedawać, więc skupienie się na bezpośrednich konwersjach na całej powierzchni oznacza pominięcie innych celów, które obejmują budowanie świadomości marki i lojalności klientów.

Oba te cele można osiągnąć poprzez zwiększenie zaangażowania na stronie. W rzeczywistości, zaangażowanie użytkownika na stronie pomaga Twojemu biznesowi na wielu poziomach, w tym:

  • Zapoznanie ich z Twoją marką (co buduje lojalność wobec marki i pomaga w zarządzaniu reputacją)
  • Generowanie naturalnych backlinków, które zwiększają rankingi i zachęcają do klikania
  • Rozwijanie aktywów Twojej marki, w tym listy e-mailowej, itp.

Ponadto, zaangażowanie na stronie (tj. kliknięcia, akcje, komentarze) pomaga budować świadomość marki, która jest podstawą wszystkiego, co przyczynia się do osiągnięcia zysków przez Twoją markę:

podróż użytkownika od świadomości do zaangażowania

Trzy sposoby na zwiększenie zaangażowania na stronie

1. Optymalizacja treści pod kątem wyszukiwania

Opcje wyszukiwania to w zasadzie to, co użytkownik sieci zamierza zrobić po wpisaniu określonego zapytania w pole wyszukiwania. Chcesz, aby Twoja strona docelowa była zgodna z intencją wyszukiwania, ponieważ oznacza to, że dajesz odwiedzającym stronę to, czego chcą.

  • Oczywiście, jeśli dasz odwiedzającym to, czego potrzebują, będą bardziej skłonni zaangażować się w Twoją stronę.

Google daje Ci wiele wskazówek co do tego, czym użytkownicy mogą być zainteresowani podczas wyszukiwania. Na przykład, wpisując pizzę w pole wyszukiwania Google, staje się całkiem jasne, że:

  • Google stwierdził, że jego użytkownicy są zainteresowani zamawianiem pizzy podczas wpisywania tego hasła wyszukiwania
  • Ludzie szukający pizzy często uważają, że pomocne jest zobaczenie informacji o wartościach odżywczych.
  • Niewiele osób szukających w Google pizzy jest zainteresowanych znalezieniem przepisu, więc nie widzimy tej informacji nigdzie w górnej części SERP:

Samo przeszukiwanie Google pod kątem zapytań docelowych daje wiele informacji na temat tego, czego oczekują użytkownicy Google.

Dobrym pomysłem jest również korzystanie z narzędzi do wyszukiwania semantycznego, które dają jeszcze więcej danych do działania. Text Optimizer wykorzystuje snippety wyszukiwania Google do sugerowania powiązanych terminów, podmiotów i koncepcji, które pomogą Ci stworzyć kopię strony, która dobrze spełni oczekiwania Google i jej użytkowników:

Im więcej terminów użyjesz, tym lepsze wyniki uzyskasz. Tworzenie treści w oparciu o zalecenia Text Optimizer pomaga Google sklasyfikować ją jako najbardziej odpowiednią stronę w oparciu o zidentyfikowaną intencję wyszukiwania.

2. Korzystaj z inteligentnych narzędzi rekomendacji treści

Dlaczego ludzie opuszczają Twoją stronę? Ponieważ na Twojej stronie nie ma nic innego, co mogłoby ich zainteresować.

I nie zawsze chodzi o pokrewne treści lub dalsze czytanie. Jeśli dobrze wykonałeś swoją pracę, Twoi czytelnicy mogli zaspokoić swój głód odpowiedzi na ten konkretny temat czytając artykuł, na którym wylądowali.

Chodzi o to, aby dać im więcej ciekawych tematów do przeczytania. Tu właśnie pojawia się idea Altera.

Alter to inteligentny silnik rekomendacji treści, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby dowiedzieć się więcej o Twoich odbiorcach i zasugerować treści, które z większym prawdopodobieństwem przyciągną ich uwagę.

Alter wykorzystuje również popupy exit-intent, aby zwabić Twoich czytelników z powrotem na stronę, gdy mają zamiar ją opuścić:

3. Dodaj interaktywne elementy strony

Wreszcie, danie użytkownikom Twojej strony czegoś dzięki czemu będą mogli choć na chwilę się zrelaksować. Może to być tak proste, jak osadzenie filmu wideo lub coś tak zaawansowanego, jak zaoferowanie im wypełnienia ciekawej ankiety.

Jedynym ograniczeniem jest tutaj Twoja własna wyobraźnia. Na szczęście nie brakuje narzędzi, z którymi można eksperymentować:

Wnioski

Zaangażowanie na stronie pomaga na wielu poziomach, w tym zwiększa konwersje, buduje lojalność wobec marki i wspiera pozytywne recenzje.

Aby poprawić swoje zaangażowanie na stronie, zacznij od optymalizacji pod kątem intencji wyszukiwania za pomocą WordPressa lub innych CMS.

Korzystaj z różnych narzędzi, które wykorzystują algorytmy, aby zaangażować użytkowników, gdy są już bliscy opuszczenia strony.

Daj użytkownikom swojej witryny zróżnicowane i interaktywne elementy strony, takie jak ankiety, filmy i inne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Góra strony