Dlaczego strona internetowa nie może kosztować 500 zł?

Masz plan zaopatrzyć swoją firmę w stronę internetową i tym samym zaznaczyć jej obecność w Internecie, ale jesteś nieco zagubiony przed wszystkimi ofertami, które mógłbyś otrzymać i tyleż samo przez różne ceny. Postaramy się wyjaśnić Państwu, dlaczego wysokiej jakości strona internetowa nie może być oferowana w stosunkowo niskiej cenie.

Stawki „webmasterów

Przede wszystkim należy zdefiniować specjalistów potrzebnych do stworzenia strony internetowej, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat pojęcia webmaster.

Teraz, gdy znasz już umiejętności wymagane do stworzenia strony internetowej, spróbujemy dokonać szybkiej kalkulacji, aby oszacować stawkę godzinową webmastera.

Założymy, że webmaster chce zarobić 3600 zł miesięcznie, co dla osoby z wieloma umiejętnościami nie musi być zbyt wygórowaną kwotą.

Ponieważ webmaster jest samozatrudniony, musi zarządzać stroną księgową (faktury, kosztorysy itp.), jak również stroną handlową (poszukiwanie, spotkania, targi itp.), a także swoim szkoleniem (podnoszenie kwalifikacji, monitorowanie rozwoju itp.). Do tego dochodzi brak płatnych urlopów. Wszystkie te elementy muszą być zatem uwzględnione przy obliczaniu stawki godzinowej webmastera. Dlatego też przyjęło się, że webmaster nalicza średnio tylko 3 dni pracy w tygodniu.

Do tych różnych dodatkowych czynności dochodzą jeszcze koszty (powierzchnia biurowa, telefon, Internet, komputery, oprogramowanie itp.) oraz podatki, którym podlega, więc uznaje się, że „traci” około 50% tego, co pobiera.

Mając te wszystkie informacje, możemy obliczyć stawkę godzinową webmastera:

(3 dni robocze / tydzień) x (4 tygodnie / miesiąc) x (8h / dzień) = 3x4x8 = 96 godzin pracy w miesiącu.

Jego opłaty i podatki to około 50% tego, co zarabia, więc musi wystawić fakturę na 5200 zł w miesiącu, aby otrzymać 3600 zł netto jako wynagrodzenie.

Mając kwotę, która ma być naliczana miesięcznie, możemy obliczyć naszą stawkę godzinową: 3200 / 96 = 33 zł za godzinę.

Ta stawka godzinowa zostanie uznana przez większość specjalistów w branży za „niską”, ponieważ jest poniżej średniej krajowej. Rzeczywiście, musimy wziąć pod uwagę, że miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3600 zł dla osoby z różnymi umiejętnościami (relacje z klientami, akwizycja, programowanie, zarządzanie projektami itp.) jest stosunkowo niską pensją. Do tego dochodzi lokalizacja webmastera, w zależności od regionu/miasta, życie jest +/- droższe.

Oczywiście doświadczenie fachowca, jak w każdej pracy, będzie miało wpływ na wysokość stawki godzinowej.

Przy docelowej stawce godzinowej, stworzenie strony internetowej za 1000 zł odpowiadałoby zatem 6 godzinom pracy. Do Ciebie należy ocena przydatności i jakości kompletnej strony internetowej (projekt graficzny, opracowanie i integracja tekstów) wyprodukowanej w mniej niż jeden dzień pracy.

Dlaczego więc musimy płacić 2000 zł za stronę internetową?

Możemy zdefiniować 2 przyczyny, które popychałyby webmasterów do zaproponowania tego typu ceny:

  • Rozpoczęcie działalności gospodarczej – początkujący webmaster
  • Podczas uruchamiania firmy, najlepszym rozwiązaniem na znalezienie klientów dla agencji marketingowej lub webmastera jest znalezienie i zaproponowanie swoim potencjalnym klientom wielu rozwiązań. To może tłumaczyć niskie ceny.

Podstawowym problemem wysokiej jakości webmastera powinno i musi być zaprojektowanie strony internetowej, która spełnia Twoje potrzeby i cele.

Gdy głównym celem jest szybkie pozyskanie nowych poleconych, to polecenie będzie miało pierwszeństwo przed jakością Twojego projektu. Profesjonalista raczej nie będzie wskazywał na niespójności w Twoim projekcie i doradzał Ci jak poprawić pewne punkty.

Ważne jest również, aby wiedzieć, że strona internetowa musi ewoluować w czasie w sposób częsty w mniej lub bardziej częstych okresach w zależności od sektora działalności, aby sprostać wymaganiom i ewolucji swoich klientów. Odwołując się do początkującego webmastera, narażasz się na ryzyko zaprzestania działalności po kilku miesiącach od uruchomienia witryny. Rzeczywiście, jak dla wszystkich freelancerów, pierwszy rok działalności jest często synonimem zniechęcenia z powodu zbyt małej liczby klientów i nieodpowiedniego wynagrodzenia.

Nieodpowiednia strona należąca do webmastera

Niektórzy webmasterzy opracowują własne narzędzia do tworzenia stron internetowych w ciągu kilku godzin, radzimy unikać tego typu usług, jeśli chcesz zaoferować spersonalizowaną stronę internetową, która spełnia Twoje potrzeby.

Tworzenie uproszczonych stron, choć szybkie, jest znacznie ograniczone, jeśli chodzi o dodawanie dodatkowych narzędzi. Te doraźne modyfikacje będą dość kosztowne, często przekraczające koszt samego projektu strony.

Aby wygenerować wystarczający dochód tego rodzaju webmaster musi:

  • Albo gromadzić dużą liczbę klientów, pozostawiając mniej czasu na każdy projekt.
  • Albo pobierać opłaty za uzupełnienia i modyfikacje strony po kosztach wyższych niż wartość Twojej strony. Pamiętaj również o tym, aby określić z webmasterem ustalenie praw związanych ze stroną, tak aby należała ona do Ciebie. Jest wiele przypadków, w których koszt odnowienia hostingu jest wyższy niż stworzenie strony. Ponieważ pliki strony nie są dostępne dla klienta, jest on zmuszony do przedłużenia umowy po wygórowanej stawce lub w odwrotnym przypadku, do utraty swojej strony.

Strona musi spełniać pewne ograniczenia i cele

Stworzenie strony internetowej to przedsięwzięcie, które zajmuje określoną ilość czasu, od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wybrany usługodawca będzie musiał zrozumieć stawki, ograniczenia i cele Twojego projektu. Wszystkie etapy tworzenia Twojej strony internetowej muszą być przemyślane i przeprowadzone przez odpowiednie osoby.

Jeśli chcą Państwo stworzyć stronę internetową, zapraszamy do kontaktu z nami w celu wykonania bezpłatnej wyceny stworzenia strony internetowej oraz wspólnego określenia problemów związanych z Państwa projektem strony internetowej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Góra strony