Szczególnie przydatna, aby Twoja strona została zaindeksowana, to sitemapa nie jest ona przeznaczona dla odwiedzających, ale dla wyszukiwarek. W tym artykule wyjaśniamy zainteresowanie tym tematem.

Co to jest sitemap: definicja

Sitemap to plik xlm lub html – w większości przypadków – prezentujący architekturę strony internetowej. Jest to protokół dla wyszukiwarek: pozwala na lepsze indeksowanie i odwoływanie się do witryny.

W tym pliku wprowadzane są informacje o stronach. Może nawet wymienić inne elementy obecne na stronie (obrazy, filmy, dokumenty itp.), a także relacje między poszczególnymi plikami.

Kiedy roboty Google skanują stronę internetową, najpierw czytają sitemapę, aby lepiej zrozumieć jej strukturę, i plan zbudowania.

Precyzje dotyczące użyteczności sitemapy

Kiedy wykonujemy wyszukiwanie w Google, istnieje prawdopodobieństwo, że znajdziemy odpowiedź odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Zaskakujące jest to że w ten sposób, Google musi tak dobrze odpowiedzieć na najmniejsze pytanie!

Istnieją miliardy stron internetowych, a Google zna je wszystkie, skanuje je nieustannie za pomocą botów, aby wykryć najmniejszą nową treść i móc przesłać właściwą zgodnie z żądaniami użytkowników.

W przypadku strony z niewielką ilością treści może się zdarzyć, że nie będzie można jej znaleźć wyszukując ją w pasku wyszukiwania Google. Aby tego uniknąć, można wysłać sitemapę do Google, aby wskazać obecność witryny i zaprosić ją do skanowania stron i indeksowania witryny. Zwiększy to prawdopodobieństwo znalezienia witryny w wynikach wyszukiwania.

Złożenie sitemapy nie jest obowiązkowe, aby Google znalazło i przeskanowało stronę, ale to działanie gwarantuje, że przeczyta WSZYSTKIE strony.

Strony, dla których mapa strony jest niezbędna

Niektóre typy stron szczególnie wymagają przesłania swojej sitemapy bezpośrednio do Google, np.

  • Nowe strony, które muszą się sprawdzić, zwłaszcza jeśli nie mają kampanii reklamowej, która przyniosłaby ruch.
  • Witryny złożone z bardzo dużej liczby stron i podstron. Tak jest np. w przypadku witryn e-commerce czy stron informacyjnych.
  • Mapa strony jest w tym przypadku kluczowa, w szczególności ze względu na odsyłacze.

Jak ustawić sitemapę za pomocą WordPressa?

Istnieje kilka sposobów na skonfigurowanie sitemapy. W tym artykule skupiamy się na systemie CMS WordPress.

Tworzenie mapy strony XLM

Możliwe jest stworzenie sitemapy XML za pośrednictwem rozszerzenia Yoast SEO (lub podobnych alternatyw). Działa to z większością rozszerzeń SEO.

Po wejściu na zaplecze strony internetowej, na lewym pasku menu znajdziesz różne zakładki, w tym „SEO”: powinieneś wtedy kliknąć „Ustawienia ogólne”, a następnie „Funkcje”.

Różne funkcje są zaznaczone na fioletowo: „XML sitemap” musi być aktywna. Jeśli tak nie jest, kliknij na odpowiednie pole.

Dostęp do sitemapy można uzyskać klikając na znak zapytania, a następnie na „View XML sitemap”.

Lub poprzez link moja-strona.pl/sitemap_index.xml zastępując „moja-strona” nazwą domeny.

Tworzenie mapy strony HTML

Rozszerzenie WP Sitemap Page pozwala na stworzenie sitemapy HTML w kilku kliknięciach.

Przede wszystkim trzeba go pobrać i aktywować.

Następnie trzeba stworzyć nową stronę w serwisie, tytuł jest dowolny, a tekst musi zawierać następującą informację, zwaną „shortcode” (i tylko to): [wp_sitemap_page].

Następnie strona jest publikowana. Strona jest wtedy przeszukiwalna i pojawia się sitemapa.

Jak zgłosić swoją stronę do Google?

Aby zgłosić witrynę do Google, należy skorzystać z Search Console, niezbędnego narzędzia, które pozwala zrozumieć, jak Google interpretuje i indeksuje stronę internetową. Oto kroki:

Przejdź do Search Console: https://search.google.com/search-console

Wybierz swoją stronę internetową na liście właściwości. Wcześniej trzeba będzie udowodnić Google, że jest się właścicielem strony.

W zakładce „Indeks” kliknij na „Sitemaps”.

Wypełnij adres utworzonej wcześniej sitemapy XML

„Wyślij” żądanie: strona jest przekazywana do Google.

Aby dać swojej stronie jak największe szanse na pojawienie się w pierwszych wynikach wyszukiwania, niemal niezbędne jest więc stworzenie sitemapy.

Nie wahaj się skontaktować z naszymi ekspertami SEO, jeśli chcesz uzyskać pomoc w tym temacie i wielu innych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Góra strony