Co to jest intranet i dlaczego jest ważny dla biznesu?

Niezależnie od wielkości firmy, intranet jest dziś narzędziem, które stało się bardzo popularne w świecie zawodowym, ale też zmodernizowane do tego stopnia, że stało się narzędziem strategicznym.

Czy jest to niezbędne?

Definicja intranetu

Intranet to narzędzie informatyczne wewnątrz organizacji, do którego dostęp uzyskuje się zazwyczaj z poziomu przeglądarki internetowej. Narzędzie to jest więc prywatne i posiada ograniczenia dostępu, ponieważ jest zarezerwowane dla pracowników firmy, którzy identyfikują się za pomocą nazwy użytkownika i hasła.

Informacje zawarte w intranecie są z reguły dostępne tylko na stanowiskach pracy w firmie, choć demokratyzacja telepracy powoduje, że coraz częściej dostęp do tej platformy można uzyskać zdalnie, po uwierzytelnieniu, z dowolnego urządzenia połączonego przez „VPN”, który symuluje obecność pracownika na miejscu.

Intranet na ogół przyjmuje formę strony internetowej. Jest więc hostowany na serwerze internetowym.

Firmowy intranet może świadczyć różne usługi, np.

  • Dostęp do systemu przesyłania wiadomości,
  • Współdzielenie i dostęp do dokumentów,
  • Zarządzanie projektem,
  • Współdzielone kalendarze,
  • Katalog firm dostępny dla wszystkich,
  • Oprogramowanie do składania wniosków o urlop,
  • Forum i/lub czat,
  • Baza wiedzy,
  • itp.

Intranet bywa też prostym punktem wejścia do wszystkich narzędzi czy usług, z których firma korzysta na co dzień.

Intranet może ułatwić wiele procesów w firmie:

Współdzielenie i dostęp do informacji w ramach struktury

Intranet może być miejscem, gdzie przechowywane są przydatne dla pracowników dokumenty, dzięki czemu stają się one bardziej dostępne. Korzystając z wyszukiwarki, łatwe staje się znalezienie poszukiwanych informacji.

Wykorzystanie narzędzia do zarządzania plikami w chmurze prywatnej do wymiany poufnych dokumentów wewnątrz i z klientami

Komunikacja wewnętrzna

Intranet umożliwia współdzielenie, komentowanie, edytowanie dokumentów, niezależnie od geograficznej lokalizacji pracowników: komunikacja między działami jest płynna.

Wykorzystanie intranetu do wymiany i udostępniania dokumentów, pomysłów i wiedzy specjalistycznej, aby lepiej zintegrować nowych pracowników z ich nowym środowiskiem pracy.

Zwiększona wydajność i dostęp do wewnętrznych narzędzi firmy

Oferując przestrzeń, w której każdy może wyrazić siebie i zostać wysłuchany. Intranet może być miejscem, w którym znajdziesz wszystkie narzędzia firmy.

Centralizacja wiedzy o firmie

Niezależnie od tego, czy chodzi o procedury, monitoring czy aspekty prawne, baza wiedzy jest niezbędnym narzędziem dla VSE/SME. Intranet jest idealnym miejscem do ich gromadzenia i łatwego udostępniania.

Sieć społecznościowa

Intranet może zawierać również sieć społecznościową. Dzięki temu pracownicy mogą łączyć się ze sobą i w ten sposób tworzyć silne relacje (poczucie wspólnoty), organizować wewnętrzne wydarzenia lub po prostu dzielić się informacjami.

Wykorzystanie intranetu do wymiany informacji z zespołami, dat urodzin pracowników itp.

Intranet może być całkowicie dostosowany do potrzeb firmy, z wizerunkiem i kolorystyką firmy, z jej logo, tak aby każdy mógł się z nim identyfikować.

Konfiguracja intranetu za pomocą WordPressa

System CMS WordPress pozwala na stworzenie intranetu. Można ustawić ograniczenia dostępu, zintegrować bramy z narzędziami biznesowymi, takimi jak Active Directory/LDAP do uwierzytelniania. Możliwe jest również tworzenie niestandardowych elementów oferujących konkretne treści, takie jak katalog pracowników, wydarzenia wewnętrzne, publikacje wewnętrzne itp.

Chociaż można to całkowicie dostosować do własnych potrzeb, istnieją gotowe rozwiązania poprzez rozszerzenia (wtyczki WordPress). Tak jest np. w przypadku rozszerzenia „All in one intranet”.

Istnieją również tematy graficzne opracowane specjalnie do tworzenia intranetu.

Zabezpiecz swój intranet

Intranet często zawiera strategiczne i poufne dane dla firmy. Zarządzanie dostępem/rolami jest podstawową cechą, którą należy wdrażać z uwagą.

Zabezpieczenie WordPressa, jeśli korzystasz z tej technologii, nie może być pominięte, a aktualizacja powinna być regularna, aby zapewnić solidne zabezpieczenia platformy.

Wezwij nasz zespół do stworzenia intranetu w Twojej firmie: skontaktuj się z My Załatwimy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Góra strony