Co to jest chmura i czy jest nam potrzebna?

Chmura (to słowo oznaczające po angielsku „cloud”) to zbiór rozwiązań do zdalnego przechowywania danych cyfrowych. Innymi słowy, dzięki temu systemowi, Twoje dane zamiast być przechowywane w pamięci dysku twardego Twojego sprzętu, znajdują się na serwerach, dostępnych przez Internet.

Wielu z nas uległo już temu niematerialnemu systemowi przechowywania. Stał się on powszechnie dostępny i jest obecnie wykorzystywany zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. W sieci dostępny jest ogromny wybór platform pamięci masowej, ale jak znaleźć ten który będzie spełniał nasze oczekiwania?

Jakie są zalety i wady tego systemu?

Różne rodzaje chmur

Istnieją różne rodzaje systemów przechowywania danych online, z których każdy służy określonym potrzebom.

Mamy „chmurę publiczną”, która pozwala na przechowywanie danych, do których dostęp mają inni użytkownicy platformy. Liczba użytkowników jest ograniczona, ale pozwala na uproszczoną wymianę danych.

Ważna informacja: przed wyborem tego systemu płacisz za to, co wykorzystujesz i co przechowujesz. Nie ma systemu abonamentowego z ograniczoną ilością miejsca na dysku.

Istnieje również „chmura prywatna”. Jak sama nazwa wskazuje, jego właścicielem jest użytkownik. Najczęściej z tego systemu korzystają firmy, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi danymi.

Korzystają z własnych serwerów, których zarządzanie i wykorzystanie kontrolują. Serwery te mogą być jednak zarządzane przez zewnętrznego usługodawcę, co ogranicza możliwy zakres ich wykorzystania.

System ten jest ceniony za swoją wydajność i bezpieczeństwo, ale pozostaje kosztowną instalacją wymagającą znacznych zasobów logistycznych.

Wreszcie mamy chmurę hybrydową. Jest to połączenie dwóch wyżej wymienionych systemów i jest to najczęściej stosowane rozwiązanie w firmach.

System ten umożliwia rozróżnienie danych poufnych i niepoufnych poprzez ich dystrybucję w sieciach publicznych lub prywatnych w zależności od ich ważności. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie wykorzystania danych wrażliwych i zabezpieczenie ich udostępniania.

Chmura i jej liczne zalety

Zwolnij miejsce! Często widzimy taką informację na naszych komputerach czy telefonach. Nasycona pamięć naszych smartfonów czy komputerów jest ogromnym utrudnieniem dla wielu użytkowników.

Chmura okazuje się wielkim sprzymierzeńcem dla podłączonych urządzeń mobilnych, takich jak nasze smartfony. Pojemność pamięci masowej naszych urządzeń waha się średnio od 16 do 120 GB i w niektórych przypadkach może być nam ciasno.

Dzięki wykorzystaniu chmury, wewnętrzna przestrzeń dyskowa może być uprzywilejowana do użytku offline. Zapomnij więc o frustracji związanej z brakiem zapełnionego dysku, gdy otworzysz aparat swojego smartfona, aby uchwycić epicki moment swojego dnia!

System jest elastyczny! Chmura dostosowuje się do Twoich potrzeb i w razie potrzeby rozszerza swoje możliwości. Subskrypcje w chmurze odbywają się w „poziomach konsumpcji”, po osiągnięciu progu można go zwiększyć lub zmniejszyć kilkoma kliknięciami bez poświęcania danych lub długiego oczekiwania.

Kolejnym mocnym punktem jest to, że nie musisz być informatykiem, aby skonfigurować to rozwiązanie do przechowywania swoich danych. Nie ma potrzeby inwestowania w drogi sprzęt czy aplikacje, a miesięczne subskrypcje pozwalają na efektywniejsze zarządzanie budżetem.

Jedynym minusem byłaby niezawodność i bezpieczeństwo chmury. Ponieważ firmy udostępniające chmurę nie są odpowiedzialne za bezpieczeństwo hosta, a bezpieczeństwo Twoich danych nie jest w 100% gwarantowane. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że obowiązujące standardy bezpieczeństwa są wystarczające i proporcjonalne do rodzajów danych, które chcesz przechowywać na serwerze.

Na tym szybko rozwijającym się rynku niektórzy gracze wyróżniają się z tłumu.

Usługi w chmurze

Google Cloud

Gigant Google rozwinął swoją usługę chmurową, której rozwiązaniem jest Google Drive. Oferuje bezpłatną usługę podstawową o pojemności 15 GB, zanim zaoferuje kilka miesięcznych subskrypcji dla zwiększenia pamięci masowej. Jest to kompletny system, począwszy od systemów komunikacji, poprzez udostępnianie dokumentów, aż po przechowywanie danych.

Dropbox

Pionier w tej dziedzinie! Znany z profesjonalnych zastosowań, jest szeroko wykorzystywany przez firmy. Posiada również darmową ofertę oraz różne płatne pakiety, które można dostosować do swojego użytku.

Rodzime systemy Twoich urządzeń również oferują własne systemy pamięci masowej. Microsoft OneDrive dla urządzeń z systemem Microsoft Windows oraz iCloud dla urządzeń z systemem iOS firmy Apple.

W sieci można znaleźć wiele innych darmowych systemów do przechowywania danych w chmurze. Przed dokonaniem wyboru zachęcamy do określenia rodzaju użytkowania i ilościowego określenia wielkości miejsca na dysku, którego potrzebujesz.

Acronis Cloud: acronis.com

pCloud: pcloud.com

Google Cloud: cloud.google.com

Dropbox: dropbox.com

Amazon Web Services: aws.amazon.com

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Góra strony