10 ustawień prywatności konta Google, które musisz zmienić

Google oferuje obecnie wiele różnych usług, a jedno konto Google rozpowszechnia Twoje informacje w wielu z nich. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zablokować bezpieczeństwo i prywatność swojego konta. Pokażemy ci jak to zrobić.

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Zacznijmy od czegoś, co każdy posiadacz konta Google powinien zrobić:

włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). To prosta rzecz do zrobienia, ale dodaje ważną dodatkową warstwę bezpieczeństwa do Twojego konta.

Przy włączonym 2FA będziesz musiał potwierdzić logowanie automatyczną wiadomością tekstową, telefonem lub aplikacją uwierzytelniającą. Google zaczął umożliwiać 2FA dla wszystkich w 2021 roku, ale powinieneś go włączyć, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Włącz „rozszerzone bezpieczne przeglądanie” w Chrome

Jeśli masz konto Google, są szanse, że używasz również Google Chrome. Możesz uczynić swoje przeglądanie bardziej bezpiecznym poprzez włączenie trybu „Enhanced Safe Browsing”.

„Enhanced Safe Browsing opiera się na funkcji Safe Browsing z kilkoma dodatkowymi narzędziami. Chrome udostępnia Google więcej danych o przeglądaniu, dzięki czemu oceny zagrożeń są dokładniejsze i bardziej proaktywne.

Zabezpiecz hasłem swoją aktywność w Google

Zapewne wiesz, że Google śledzi wiele Twoich aktywności, gdy korzystasz z jego produktów. Te informacje można zobaczyć na stronie activity.google.com, ale nie chcesz, żeby widział je byle kto.

Dobra wiadomość jest taka, że można zabezpieczyć swoją aktywność w Google hasłem. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś ma dostęp do Twojego konta Google, będzie potrzebował hasła, aby przejrzeć całą aktywność na koncie.

Usuwanie konta Gmail bez usuwania konta Google

Utworzenie adresu Gmail daje Ci konto Google, a utworzenie konta Google daje Ci adres Gmail. Jednak faktycznie można mieć konto Google bez konta Gmail.

Jeśli nie chcesz się martwić, że ktoś uzyska dostęp do Twojego konta Gmail lub że będziesz miał do czynienia z niekończącym się strumieniem spamu, możesz się go pozbyć. Nadal będziesz miał dostęp do wszystkiego innego na swoim koncie Google.

Czy wiesz, że za każdym razem, gdy mówisz „Okay Google” i używasz polecenia głosowego, Google zachowuje jego zapis audio? To prawda, a wszystkie z nich można odsłuchać na stronie „Aktywność internetowa i aplikacje” na swoim koncie.

Jeśli nie podoba Ci się to, możesz ręcznie usunąć nagrania lub wyłączyć opcję „Uwzględnij aktywność głosową i dźwiękową”. Nie będą one już nagrywane i zapisywane na koncie użytkownika, ale polecenia głosowe będą nadal działać normalnie.

Automatycznie usuwaj historię sieci i lokalizacji

Na szczęście Google pozwala na automatyczne usunięcie tych danych po określonym czasie.

Konta Google utworzone po 2020 roku mają domyślnie automatycznie usuwaną historię po 18 miesiącach. Jeśli Twoje konto jest starsze niż to, będziesz musiał sam aktywować funkcję automatycznego usuwania. Do wyboru są trzy miesiące lub 18 miesięcy.

Usuń konto Google z Chrome

Google wymaga zalogowania się za pomocą konta Google przy pierwszym użyciu przeglądarki Chrome. Może się wydawać, że musisz to zrobić, ale nie musisz. Jeśli nie chcesz, by Google widział całą Twoją historię przeglądania, możesz wylogować się z Chrome.

Po usunięciu konta Google z Chrome tracimy możliwość synchronizacji zakładek, kart i zapisanych informacji między urządzeniami. Ale jeśli chcesz przeglądać więcej prywatnie, to jest to kompromis, który musisz zrobić.

Posiadanie konta Google ułatwia łączenie się z aplikacjami i witrynami, które obsługują logowanie Google. Problem polega na tym, że te usługi mogą się z czasem kumulować, a z niektórych z nich prawdopodobnie już nie korzystasz. Powinieneś regularnie sprawdzać, jakie usługi mają dostęp do Twojego konta.

Możesz to zrobić na stronie Zaloguj się i zabezpiecz na swoim koncie Google. Przewiń w dół do pola „Aplikacje stron trzecich z dostępem do konta” i wybierz „Zarządzaj dostępem stron trzecich”. Stamtąd możesz usunąć wszystkie stare usługi.

Usuń swoje dane z usługi Google

Poza aplikacjami firm trzecich, istnieje również przyzwoita liczba własnych usług Google, które posiadają Twoje dane. To, że masz konto Google, nie oznacza, że musisz utrzymywać wszystkie te usługi na zawsze.

Google umożliwia usunięcie poszczególnych usług Google z konta użytkownika, usuwając przy okazji wszystkie pozyskane przez nie dane. W tym celu należy wejść na stronę „Dane i prywatność” i wybrać „Usuń usługę Google”. Zobaczysz listę usług, które możesz usunąć.

Skonfiguruj swoje konto Google tak, aby było automatycznie usuwane (lub udostępniane) po Twojej śmierci
Ostatnia wskazówka jest nieco chorobliwa, ale warta rozważenia. Chcesz udostępnić swoje zdjęcia rodzinne po śmierci, ale wyrzucić historię wyszukiwania? Można to zrobić za pomocą Menedżera kont nieaktywnych Google.

Najpierw odwiedź tę stronę, aby rozpocząć konfigurację Menedżera kont nieaktywnych. Kliknij „Get Started” i zostaniesz przeprowadzony przez proces, kiedy oznaczyć swoje konto jako „nieaktywne”, jak wysyłać sobie przypomnienia o tym, z kim się skontaktować w tym czasie i jakie elementy usunąć i udostępnić.

Tak więc masz, kilka opcji, aby uczynić swoje konto Google nieco bardziej bezpiecznym. Google prawdopodobnie posiada wiele Twoich informacji, więc upewnij się, że regularnie kontrolujesz sytuację.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Góra strony